Ondalık Gösterim 5. Sınıf

0 1.145

Ondalık Gösterim 5. Sınıf

Ondalık Gösterim 5.sınıf konularındandır. Bu konuyu 3 başlıkta anlattık. Her başlıkta detaylı akılda kalıcı anlatımlar mevcuttur. Aşağıda ki tablodan konuları sırasıyla okuyup alıştırma çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Aşağıda ki konularda anlamadığınız yer olursa, veya çözemediğiniz soruları ilgili konunun yorumlarında belirtebilirsiniz.

5. Sınıf matematik müfredatında yer alan ondalık gösterim konusu, sayıların ondalık gösterimi, ondalık sayıları karşılaştırma ve ondalık sayıları toplama ve çıkarma işlemleri gibi konuları kapsar.

İyi Çalışmalar.

 No Konu Başlığı
 1Kesirlerin Ondalık Gösterimi
 2Ondalık Gösterimleri Sayı Doğrusunda Gösterme ve Sıralama
 3Ondalık Gösterimlerle Toplama ve Çıkarma İşlemi
4Ondalık Gösterim Çıkmış Sorular MEB – PDF

Sayıları ondalık gösterim olarak yazma

Ondalık gösterim, tam sayıların bir virgül yardımıyla ondalık kısım olarak ayrılarak ifade edilmesidir. 5. sınıf matematik müfredatında ondalık gösterim konusu, sayıların ondalık gösterimi, ondalık sayıları karşılaştırma ve ondalık sayıları toplama ve çıkarma işlemleri gibi konuları kapsar.

Ondalık gösterimde, virgülden önce tam sayı kısmı, virgülden sonra ise ondalık kısım yer alır. Ondalık kısım, bir veya daha fazla rakamdan oluşabilir.

Ondalık sayıları karşılaştırma

Ondalık sayıları karşılaştırmak için, virgülden sonra aynı sayıda basamak olacak şekilde sayıları genişletiriz. Genişletilmiş sayılar arasındaki karşılaştırmayı yaparız.

Ondalık sayıları toplama ve çıkarma

Ondalık sayıları toplamak veya çıkarmak için, sayıları aynı sayıda basamak olacak şekilde genişletiriz. Genişletilmiş sayıları toplar veya çıkarırız.

Ondalık gösterim örnek soruları için whatsapp kanalımızı takip edebilirsiniz. https://whatsapp.com/channel/0029VaDBBGzLSmbf8QnxBM0k

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert