2022-2023 BİLİM UYGULAMALARI 8. SINIF YILLIK PLANI

0 104
[featured_image]
Download
Download is available until [expire_date]
  • Version
  • Download 78
  • File Size 23.33 KB
  • File Count 1
  • Create Date Eylül 6, 2022
  • Last Updated Eylül 7, 2022

2022-2023 BİLİM UYGULAMALARI 8. SINIF YILLIK PLANI

2022-2023 BİLİM UYGULAMALARI 8. SINIF YILLIK PLANI

Öğretmenin bir öğretim yılı süresince, ders vermekle yükümlü bulunduğu sınıflarda, hangi haftada ve ayda işleyeceği dersleri planlayıp, okul yönetimine sunmasına yıllık plan denir.

Yıllık planlar,  öğretim yılı başlamasından önce; ünite planları, yıllık plana bağlı olarak o ünitenin işlenmesine başlamadan önce  hazırlanır.

✅ 2022-2023 BİLİM UYGULAMALARI 8. SINIF YILLIK PLANI yandaki indir  butonuna tıklayarak indirebilirsiniz. ✅

 

EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMALARININ PLANLI YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN YÖNERGE

1- Planın Tanımı ve Önemi:

  1. a) Öğretim terimi olarak plan belirli eğitim amaçlarına ulaşmak için (bilgi, materyal ve etkinlikler arasında) öğretim konusu olabilen etkinliklerden hangilerinin seçileceğini, bunların öğrencilere niçin ve nasıl yaptırılacağına, ne gibi yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçlarının kullanılacağını, elde edilen başarının nasıl değerlendirileceğini, önceden tasarlayıp kağıt üzerinde saptamaktır.
  2. b) Öğretim konusu olabilecek etkinlikler, geliştirici niteliklerine göre dikkatle seçilmelidir. Seçilen bu konuların hangi eğitim ve öğretim amaçlarını gerçekleştireceği önceden saptanmış olmalıdır. Bunun gerçekleşebilmesi ancak, öğretmenin çalışmalarını önceden dikkatle planlanması ve gereği gibi uygulayabilmesi ile mümkündür. Öğretimde ne öğretileceği öğrenciler tarafından açıkça bilinmeli ve onlarla birlikte planlanmalıdır.
  3. c) Eğitimde, kabul edilen belli amaçlara ulaşmak esas olduğuna göre plansız ve programsız çalışmalar eğitim; öğretimi amacından uzaklaştırır. .

2- Plan Yapmanın Gereği:

Eğitim- öğretim kurumlarında derslere planlı ve hazırlıklı girmek yasal yönden zorunlu olduğu gibi eğitsel yönden de gereklidir.

a) Eğitsel Yönden:

Eğitim ve öğretim planlı, programlı ve geliştirici bir çalışmadır. Amaçlarına en kısa yoldan ve verimli bir biçimde ulaşan eğitimciler çalışmalarını daima gelişmeyi öngörerek dikkatle planlayanlardır. Bu nedenle eğitim ve öğretimin verimli olabilmesi için planlamaya gereken önem verilmesi ve öğretmenler sınıflarına mutlaka bu şekilde hazırlıklı girmelidirler.

Planlar, eğitim etkinliğinin çeşidine göre hazırlanır, kısıtlı ve belli bir örneğe bağlı değildir. Ancak plan, katı, biçimsel olmaktan çok az ayrıntılı, daha yararlı nitelikte olmalı, planlama çalışmalarında çevre özellikleriyle okul çevre ilişkileri de göz önünde tutularak eğitim-öğretimi en iyi şekilde ve belirli sürede sağlayacak yönde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Gerektikçe konu, süre ve uygulamada değişiklikler yapılmalıdır.

b) Yasal Yönden:

(1) İlköğretimde planlama, en geniş biçimde ilkokulların yönetmeliğine ve programlarına alınmak suretiyle bu kavrama yasal nitelik kazandırılmıştır.

(2) Lise ve Ortaokullar Yönetmeliğinin 57. maddesinde öğretmenin yıllık plan yapması, derslere hazırlıklı girmesi, gezi gözlem inceleme ve deneylerin bir plana göre yapılması hükümleri bulunmaktadır. Aynı hükümlere mesleki ve diğer orta öğretim kurumlarının yönetmeliklerine de yer verilmektedir.

(3) Birçok yüksek öğretim kurumunun yönetmeliğinde plan kavramı benzer hükümlerle yer almaktadır.

 

Öğretmen evrakları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.⤵️

https://www.matematikodevi.com/download-category/ogretmen-evraklari/

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert