Nokta Doğru Parçası ve Diğer Şekillerin Yansıması Konu Anlatımı

Matematik 8. Sınıf konu anlatım

Yansıma

Nokta Doğru Parçası ve Diğer Şekillerin Yansıması konusunda ilk olarak yansımayı göreceğiz. Aynadaki görüntü olarak adlandırılan yansıma, verilen bir doğruya göre simetridir. Yani burada bir şeklin yansıması demek bu şeklin simetrisi demektir. Bir şeklin yansıması sonucu oluşan görüntüsü şeklin kendisine eşittir ve şeklin ilk haline göre ters dönmüş halidir.

Yansıma

📌 Bir noktanın verilen simetri doğrusuna göre yansıması alınırken noktanın simetri doğrusuna olan uzaklığı kaç br ise simetri doğrusundan aynı birim uzaklıkta noktanın görüntüsü oluşur.

Noktanın yansıması

👉 Yukarıda verilen A noktası dikey eksene (simetri doğrusuna) 2 br uzaklıkta o zaman A noktasının yansıması (A’) dikey eksene (simetri doğrusuna) 2 br uzaklıkta olmalıdır.

👉 Yukarıda verilen B noktası yatay eksene (simetri doğrusuna) 3 br uzaklıkta o zaman B noktasının yansıması (B’) yatay eksene (simetri doğrusuna) 3 br uzaklıkta olmalıdır.

📌 Doğru parçasının verilen eksene göre yansımasını alırken, doğru parçasının iki noktası ayrı ayrı yansıması alınıp oluşan noktalar birleştirilir.

Doğru parçasının yansıması

👉 Yukarıda verilen AC doğru parçasının yansıması alınırken A noktasının ve C noktasının yansımasını alırız.

👉 A noktasının simetri doğrusuna olan uzaklığı 4 br , simetri doğrusundan 4 br uzağa gidersek A noktasının yansımasını (A’) almış oluruz.

👉 B noktasının simetri doğrusuna olan uzaklığı 5 br , simetri doğrusundan 5 br uzağa gidersek B noktasının yansımasını (B’) almış oluruz.

👉 Yansımasını aldığımız A’ ve B’ noktalarını birleştirdiğimizde AB doğru parçasının verilen eksene göre yansımasını almış oluruz.

📌 Verilen şeklin verilen eksene göre yansımasını alırken, şeklin bütün noktalarının ayrı ayrı yansıması alınıp oluşan noktalar birleştirilir.

Şeklin yansıması

👉 Yukarıda verilen ABC üçgeninin yansıması alınırken A noktasının , B noktasının ve C noktasının yansımasını alırız.

👉 A noktasının simetri doğrusuna olan uzaklığı 5 br , simetri doğrusundan 5 br uzağa gidersek A noktasının yansımasını (A’) almış oluruz.

👉 B noktasının simetri doğrusuna olan uzaklığı 6 br , simetri doğrusundan 6 br uzağa gidersek B noktasının yansımasını (B’) almış oluruz.

👉 C noktasının simetri doğrusuna olan uzaklığı 2 br , simetri doğrusundan 2 br uzağa gidersek C noktasının yansımasını (C’) almış oluruz.

👉 Yansımasını aldığımız A’ , B’ ve C’ noktalarını birleştirdiğimizde A’B’C’ üçgeninin verilen eksene göre yansımasını almış oluruz.

👉 x eksenine göre yansıma 👇

Noktanın yansıması

👉 y eksenine göre yansıma 👇

Y eksenine göre yansıma

👉 orijine göre yansıma 👇

Orijine göre yansıma

Nokta Doğru Parçası ve Diğer Şekillerin Yansıma

Yeni Nesil Soru

🎥 Bir Soru Bir Video 🎥

Soru: Mors alfabesinde kullanılan rakamlar aşağıdaki gibidir.

Nokta dogru parcasi ve diger sekillerin yansima sonucu olusan goruntusunu olusturur9

Nokta dogru parcasi ve diger sekillerin yansima sonucu olusan goruntusunu olusturur10

Yukarıda koordinat siteminde verilen mors alfabesi rakamları x eksenine göre yansıması alınıp oluşan görüntü yukarıdan aşağı doğru 3 basamaklı bir sayı olarak yazılıyor. Daha sonra oluşan görüntü y eksenine göre yansıması alınıp oluşan görüntüyü yukarıdan aşağıya doğru 3 basamaklı sayı olarak yazılıyor.

Buna göre yazılan sayıların farkı aşağıdakilerden hangisidir?

A) 833B) 834C) 835D) 836

Çözüm:

>> Youtube Kanalımıza buraya tıklayıp abone olabilirsiniz.