Matematik Köyü Nerede

0 311

Matematik köyü, Nesin Matematik Köyü olarak da bilinen bir eğitim ve araştırma kurumudur. Matematik, sanat ve felsefe alanlarında çalışmalar yapan gençlere özgürlük, güzellik ve güven içinde bir mekan sunar.

Matematik Köyü Kurulma Amacı

Sitesinde köyün kurulma amacı olarak şöyle bahsediyor.

Matematik Köyü Nerede
Matematik Köyü Nerede

“Başlangıcında yalnızca üniversite seviyesinde matematik öğrencilerini hedefleyen Matematik Köyü, yoğun talebe dayanamayarak kuruluşundan bir iki yıl sonra kapılarını ilkokuldan lise ve üniversiteye kadar her seviyede öğrenciye açtı. Köy’de görülen dersler müfredata, üniversite giriş sınavlarına ya da herhangi bir eğitim ya da sınav sistemine bağlı değildir, sadece profesyonel matematikçilerin anladığı anlamda matematiği gençlere göstermeyi ve böylece gençleri matematiksel araştırmaya heveslendirmeyi amaçlar.

Matematik Köyü gibi Sanat ve Felsefe Köyleri de mevcut eğitim sistemine alternatif bir öğrenim ortamı sunmayı ve katılımcılarına derinlemesine öğrenme, anlama ve üretme alanı açmayı hedefler. Türkiye’nin her bölgesinden gençlere kapılarını açar, sorgulamaya ve eleştiriye açık bir ortamda sanatsal ve felsefi üretim ve öğrenim imkânları sağlamayı amaçlar.

Felsefe ve sanat, matematikten tamamen ayrık olmadığı gibi Felsefe ve Sanat Köyleri de mekânsal olarak Matematik Köyü’nden ayrık değillerdir; bazı derslikleri ve alanları ortak kullanırlar, böylece birbirlerinden beslenme imkânına sahip olurlar.

Köy, aynı zamanda bir bilim ve sanat merkezi olmayı hedefler. Kendi düzenlediği kampların yanı sıra, kişilerin bir araya gelip konferans, çalıştay veya seminer düzenlediği, hatta inzivaya çekilip çalışabildiği bir yerdir.”

Matematik Köyü Nerede

Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’ye 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Aracınız varsa Şirince’den beş dakikada bu güzel köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Matematik Köyüne Kimler Katılabilir

Köyde seminerler, eğitimler, kamplar, sempozyumlar, toplantılar, konferanslar, projeler ve bilimsel araştırmalar olmaktadır. Kişiler veya gruplar kendi organizasyonlarını ayarlayarak bir seminer, toplantı, eğitim kampı gibi benzer etkinlikler yapabilmektedir.

Ayrıca bireysel olarak öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, profesörler, siviller yani herkes matematik derslerine veya yapılacak bilimsel etkinliklere katılabilmektedir.

Bu yazıda kullanılan kaynaklar ;

https://nesinkoyleri.org/https://yolcu360.com/blog/nesin-matematik-koyu-matematik-koyu-nerede/https://tr.wikipedia.org/wiki/Nesin_Matematik_Köyü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert