Fibonacci’nin Hayatı

0 120

Fibonacci’nin Hayatı

Leonardo Fibonacci 1170 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde doğdu. Tam doğum tarihi bilinmemektedir. Babası İtalyan bir tüccar ve gümrük memuru olan Guglielmo. Takma adı Bonaccio idi ve bu ad, iyi tabiatlı veya sade ruhlu anlamına gelmekteydi. Annesi Alessandra,Leonardo 9 yaşındayken öldü. Leonardo babasının takma adını miras olarak aldı. İtalyanca Filius Bonacci, Bonacci’nin oğlu anlamına gelmekteydi ve Leonardo bu nedenle Fibonacci diye anılmaya başlandı.

fibonacci'nin hayatı
fibonacci’nin hayatı

Guglielmo, Cezayir’in Béjaïa limanı ile İtalya’nın Bugia kenti arasında bir ticaret merkezi yönetti. Fibonacci genç bir çocukken babasına yardım etmek için onunla seyahat etti ve Hint-Arap rakam sistemi hakkında eğitim aldığı yer olan Bugia’deydi.

Fibonacci, Akdeniz kıyılarını dolaştı, birçok tüccarla görüştü ve aritmetik yapma sistemlerini öğrendi. O zaman kullanılan Roma rakamlarının aksine, konum-değer sistemi kullanarak kolay hesaplamaya izin veren Hindu-Arap sisteminin birçok avantajını kısa sürede fark etti. 1202 yılında Avrupa’da Hint-Arap rakamlarını popülerleştiren Liber Abaci (Abaküs Kitabı, Book of Abacus veya Hesap Kitabı, The Book of Calculation) adlı eserini tamamladı.

Fibonacci matematik ve bilimden hoşlanan İmparator II. Frederick’in konuğuydu. 1240 yılında, Pisa Cumhuriyeti Fibonacci’yi (Leonardo Bigollo olarak anılır), vatandaşlara muhasebe ve eğitim konularında danışman olarak şehre verdiği hizmetlerden dolayı onu tanıyan bir kararname ile maaş vererek onurlandırdı.

Fibonacci’nin 1240-1250 yılları arasında Pisa’da öldüğü sanılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert