Çağlar Boyu Matematiksel Araçlar

0 243

Bu konuda neler öğreneceğiz :

Lebombo Kemiği

Matematiksel araçlar, Lebombo kemiği üzerinde bulunun çentiklerden dolayı matematik ile ilişkili olabileceği düşünülen en eski matematik aracıdır.

Üzerinde 29 çentik bulunan Lebombo kemiğinin yaklaşık 37.000 yıllık geçmişi vardır.

Abaküs

MÖ 2400 yıllarında Çin’de geliştirilen abaküs ( eski adıyla mihsap) basit dört işlem çarpma, bölme, toplama ve çıkarma işlemi yapmaya yarayan bir alettir. Günümüzde ilkokulda matematik derslerinde kullanılmaktadır.

Abaküs 4 parmak ve 3 eklem ile kullanılan on ikili sayı siteminin yerini almıştır. Daha sonra Hint ve Arap rakamlarının bulunması ve yazılı işlemlere geçilmesi ile abaküsün kullanımı azalmıştır.

Pergel

pergel

Matematiksel araçlardan biri, Pergel geometrik şekilleri ölçmeye yarayan farklı meslek dallarında kullanılan bir alettir. Öklid (MÖ 3.yy) geometri çizimlerinde pergel kullanmıştır.

İletki

İletki diğer ismi ile açı ölçer açıları ölçmeye yarayan bir alettir. Basit iletkilerin ilk icadı daha eski olmak ile birlikte İletki ilk olarak , Thomas Blundeville tarafından 1589’da yayımlanan ve açıları ölçmek ve çizmek için kullanılan bir araç olarak tanımlayan bir eserlerde göründü.

Hesap Makinesi

hesap makinesi

1623 yılında Wilhelm Shhickard ilk mekanik hesap makinesini Almaya’da Heidelberg Üniversitesinde geliştirdi. Bu makine 6 haneli işlemi yapabiliyordu. Daha sonra 1642 yılında Blaise Pascal tarafından dört işlem yapabilen bir hesap makinesi geliştirildi. 1671 yılında Gottfried Wilhelm Leibniz karekök hesaplayabilen bir hesap makinesi geliştirdi. Bu hesap makinelerinden sonra 1970’li yıılarında başında Japonya’da elektronik hesap makinesi tanıtıldı.

Çağlar boyu matematiksel araçlardan bahsettik. Telegram grubumuz : t.me/matematikodevim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert